השפעת הקור על הגוף

הרוחות והקור מביאים איתם לא רק את השפעת לסוגיה, הצטננויות ומחלות בדרכי הנשימה. מתברר כי גם מחלות אחרות מושפעות מהקור ומוחמרות בחורף. הסיבה הנפוצה לכך היא שרבים מהחולים במחלות קשות, אבל לא רק הם, הם בעלי סבילות נמוכה לקור.

1. המערכת החיסונית

המערכת החיסונית, האחראית הראשית ליכולת העמידה של גופנו בשינויי מזג האוויר, לא במיוחד מחבבת את החורף. בחורף, ובעיקר בקור, המערכת החיסונית נחלשת בגלל שורה של גורמים. המובילים שבהם: התכווצות כלי דם, דבר שגורם לפחות תאים חיסוניים להגיע לרקמות, וכן הפרעה שנגרמת באיזון הפרשת החלבונים השונים לדם. דבר זה גורם לכך שאספקת הדם לרקמות נמצאת בחוסר חלבוני, דבר שעלול לגרום לזיהומים.

2. השפעה על חולי לב

יציאה פתאומית מחום הבית לקור מגייסת מיידית את מערכות הגוף השונות, וגורמת לכיווץ כלי דם. זה מגביר את תפוקת הלב, לשם שמירה על חום הגוף. חולים הסובלים ממחלות לב או ממחלות אי-ספיקה – מצבם עלול להחמיר בחורף. אבל לא רק הם. גם אצל קשישים ניכרת עלייה בתחלואה בחורף, ואצלם זה יכול לקרות אפילו במעבר בין חדרי הבית השונים. קשישים רבים נוטים לשבת בחדר אחד מוסק, כשיתר החדרים, לרבות המטבח והשירותים, נותרים קרים. אחרי שישבו זמן רב בחום, וכלי הדם נפתחו, המעבר לחדר קר עלול להיות דרמטי. במקרה כזה מתרחשת בפתאומיות פעולה הפוכה של כיווץ כלי הדם. לב חולה, תמיד יעמוד בהסתגלות המיידית הזאת

מה לעשות? להשתדל לעבור בהדרגה ממצבי חום לקור ואז להקפיד ולהתלבש באופן שיגן על חום הגוף. לחולי לב ולקשישים במיוחד אני מציע להקפיד על טמפרטורה אחידה וקבועה בכל חדרי הבית השונים.

3. כאבים ריאומטיים

ידוע שבחורף עוצמות הכאב ללא ספק מתגברות, ובעיקר בכאבים ריאומטיים. הסיבה לכך היא שבחום הקיץ הגוף נינוח ושלו, ובחורף הוא מתוח ודרוך. ההיגיון מאחורי הדברים פשוט. הצורך להתגונן מהקור מפעיל את מערכת העצבים הסימפתטית, המשמשת אותנו במצבי לחץ ודוחק. חום, לעומת זאת, מפעיל את המערכת הפאראסימפתטית, המשרה נועם ורוגע. כלומר, מתוך חיפוש דרכים להתחמם הקור גורם למתח ולערנות. לכן גם צלקת או שבר שכבר מזמן התאחו, חוזרים לכאוב בקור.

מה לעשות? לחמם את האזורים הכואבים ולהימנע במידת האפשר מפני חשיפתם לקור.

4. כאבי גב

כבר בתחילת החורף מגיעים חולים רבים למרפאות כשבפיהם תלונה חוזרת על החמרה או על עלייה בשכיחות בכאבי הגב חולה כזה יגיד שהגב כואב לו ממש כמו לפני הניתוח שעבר לפני שנה או ארבע שנים, ושהוא פוחד מניתוח חוזר. כמעט ב100%- מהמקרים החרפת הכאב מקורה בירידה בטמפרטורות. מצב הגב תקין, אבל הצלקות הפנימיות ואזור הניתוח כואבים יותר בחשיפה לקור.

5. בעיות עור

העור נוטה להתייבש ולהתבקע בקור, זה קורה בעיקר בשל מיעוט הפרשת החלב במצבי הקור ולכן – בעיקר אצל מבוגרים, אבל לא רק – העור הופך פריך ויבש יותר.

מה לעשות? להרבות בשימוש בקרמים מזינים, להקפיד לעטות כפפות על הידיים וללחלח את השפתיים הסדוקות.

6. השפעה על חולי סוכרת

בקור מזרים הגוף את החום הפנימי אל האיברים החשובים והחיוניים לשם הגנתם. הגוף מחמם את הלב, הטחול, הלבלב, הכליות וכו,' ותוך כדי כך מפקיר את הפריפריה, כלומר את האיברים החיצוניים, ביניהם אוזניים ואצבעות. ה'היגיון' מאחורי זה הוא שלאצבע אחת יש תחליף ושהגוף ישמור על תקינותו גם ללא אחת האצבעות, אבל על הטחול או הלב חייבים להגן. אצל חולי סוכרת הסובלים כבר מהיצרויות של כלי דם באצבעות הרגליים, הקור מגביר את המצוקה. זרימת האינסולין, שאמורה להגיע גם לקצות האצבעות, משתבשת, הכאב מתגבר והסיכון לנמק עולה. גם מעבר פתאומי מחום לקור אינו מיטיב עם חולי סוכרת ומחמיר את הסימפטומים.

מה לעשות? לחמם היטב את הרגליים בגרביים אטומים לקור ולהימנע מחשיפה פתאומית לקור.

7. איכות השינה

הקור כאמור, הוא מצב דוחק עבור הגוף, ולכן משפיע גם על איכות השינה שלנו. קור גורם לעוררות ובמצב כזה קשה להירדם. החום או הקור החיצוניים מפעילים בגוף מערכות הפוכות. כך, למשל, בסביבה חמה טמפרטורת הגוף יורדת, וזה הופך אותנו לנינוחים ורדומים. בקור מתרחש תהליך הפוך. הסביבה הקרה מפעילה מנגנון של טמפרטורה פנימית, שגורמת לעוררות, לערנות ולקשיים בהירדמות.

מה לעשות? יש להקפיד ליצור מצב של איזון ובחורף להיכנס למיטה שמאפשרת לגוף להתחמם, באמצעות שמיכות ופיג'מה חמה.

8. לחץ דם משובש

מחקר הוכיח שחשיפה לקור משבשת את איזון לחץ הדם, לכן תמיד בחורף מחמיר מצבם של חולים הסובלים מערכי לחץ דם שאינם סדירים. הסיבה לכך היא שבשל הצורך להגן על חום הגוף, מתכווצים כלי הדם, ופעולה זו משבשת את סדירות ותקינות לחץ הדם ומעלה את ערכיו.

לפרטים וקביעת טיפול חייגו 054-7793660 או מלאו פרטים ואחזור אליכם!